Четири  деца от IV В група „Звънче“ и техните родители участваха със снимки и описание към тях в конкурс, организиран от Община Шумен и Научно-образователен център STEAM, финансиран  от Общински фонд „Култура“ към Общината.

            Конкурсът бе за: най-добра снимка или видео на природен обект или природно явление и неговото най-точно научно описание; най- красив хербарий; богата сбирка от насекоми; пространствена композиция от камъчета и миди. Той  се проведе в четири основни направления:
I. Красиви облаци, мълнии и оптични атмосферни явления
II. Красиви камъчета и миди (снимки, видеа). Пространствени композиции от камъчета и миди (индивидуално участие, колективно участие)
 III. Красиви цветя в планини и поля (снимки, видеа). Красиви хербарии
   (индивидуално участие, колективно участие)
 IV. Красиви представители на животинския свят (снимки, видеа). Красиви сбирки от насекоми.

            По първото направление „Красиви облаци, мълнии и оптични атмосферни явления“  Николай Емилов Красимиров – 5 г. е класиран на ВТОРО място в със снимка „Залез“ – описание :

Небето се превръща в сцена за един от най-впечатляващите природни феномени – залеза, при който атмосферата служи като гигантска призма. Когато слънцето се спуска под хоризонта, светлината му преминава през по-дебел слой въздух, изпълнен с прахови частици и водни пари. С по-нисък ъгъл на падане, синята и виолетова светлина, които имат по-къса дължина на вълната, се разсейват и разпръскват встрани, оставяйки след себе си червеникаво-оранжевия спектър.

Този процес на разсейване на светлината, познат като Ролеево разсейване, предизвиква драматичното оцветяване на небето в меки розови, оранжеви и лилави оттенъци. Облаците, действащи като гигантски платна, отразяват тези топли цветове и подсилват ефекта, създавайки илюзията за разлята, тлееща светлина. Височината и структурата на облаците също играят роля – по-високите, тънки облаци улавят светлината от по-големи височини, където тя не е толкова разсеяна, и така допринасят за по-живи и наситени цветове. Това небесно явление представлява не просто визуална наслада, но и свидетелство за сложните взаимодействия на светлината и материята в земната атмосфера.

          По четвърто направлениеКрасиви представители на животинския свят“ Александър Рафаелов Рафаилов – 6 г. е класиран на ПЪРВО място в със снимка „Червено водно конче“ – описание:

            Това лято аз и моята сестричка Яна, бяхме на море в Ахтопол с баба и дядо. В единия от дните, те ни заведоха на река Ропотамо на разходка с лодка. Там в реката видяхме няколко костенурки. Но по-интересното беше, когато отидохме да разгледаме езерото с водните лилии към резерват „Аркутино“. За съжаление не видяхме водни лилии, но пък срещнахме много интересни животни. Там видяхме няколко водни кончета. Две от тях се боричкаха във въздуха, докато летяха, а другото беше червено водно конче. То беше кацнало на един папур. Баба ни разказа, че другото му име е голямо червениче, а латинското му наименование е:   „Crocothemis erytrea”. Водните кончета са най-бързо летящите насекоми. Те имат дълго тяло и голяма кръгла глава. Имат четири прозрачни крила, изпъстрени с жилки. Въпреки, че си има и крачета, водното конче не може да пълзи. Водното конче постоянно е гладно и се храни с насекоми докато лети. Обикновено яде оси, мухи, комари и други летящи насекоми. Водното конче може да лети стотици километри преди да се измори. То е много важно за хората, защото унищожава много комари и селскостопански вредители. Водното конче има много остро зрение, но е напълно глухо. Ние много харесахме това водно конче и помолихме дядо да го снима, за да имаме спомен от този интересен ден.