За нас
За мястото, където всеки един миг превръща чудния свят на детството в незабравимо и приятно преживяване!
НАШАТА МИСИЯ
Осигуряване на разнообразни възпитателно-образователни дейности и общуване за развитие на малкото дете, така че то да се чувства добре!
НАШАТА ВИЗИЯ
ДГ №4 „Чуден свят”- желано и предпочитано място за:
- Интелектуално развитие и знания, съобразени с държавните образователни стандарти.
- Развитие на способностите и таланта на всяко дете.
- Интерактивни методи за работа с децата.
- Съхраняване на ценности и традиции.
- Споделена с родителите отговорност.
- Непрекъснато усъвършенстващ се екип.
- Участия в празници и изложби.
- Образователна среда, съобразена с личностно – ориентирания модел на взаимодействие.
- Знания, съобразени с възрастта на децата за техните права и отговорности.
НАШАТА ИСТОРИЯ
Двадесет и трети декември 1978 година – на този ден с думите „Честита прекрасна детска градина! Да бъде радостна и обилна всяка година!“ е открито най-голямото детско заведение на тогавашния пернишки окръг с името „Георги Димитров”. То е с капацитет 420 места – 300 за детска градина и 120 за детска ясла. В него има три физкултурни салона, два плувни басейна и музикален салон. Първата копка е направена от Домостроително предприятие – Перник, от бригадата на Васил Първанов. Детското заведение е обзаведено за един месец от Бюро „Оборудване към СД-ОНС гр.Перник и първия директор г-жа Христина Стоева.
Първите занятия малките палавници започват на 5 февруари 1979г. От новата учебна 1979/1980 година методическата работа е поверена на г-жа Росица Манушева – занимания в плувния басейн, много открити уроци, научно-практически конференции, базова работа по внедряване на нова учебно-възпитателна програма по оптимизиран двигателен режим, съвместна научно-практическа работа с ВПИ- Благоевград и ЦИУУ-София.
По значима за развитието на детското заведение през първите години учебно възпитателна дейност:
1982 година-Конференция по физическо възпитание с ЦУУ- София.
1984 година-Теоритико-практическа конференция „Приемственост в развитието на здравно-етичното възпитание в ОДЗ”.
1984 г.- Базово внедряване на нова учебно-възпитателна програма и внедряване на опит по физическо възпитание.
1989 година-Участие в експеримент на тема: „Общите способности на децата от предучилищна възраст чрез целенасочено въздействие на околната действителност”.
Участие и отлично представяне в регионалните прегледи на педагогическото майсторство през годините 1996,1997 и 1998 година.
Учителки с изявен професионализъм и професионална отговорност през тези години : г-жа К. Йотова, г-жа М.Донкова, г-жа Е.Методиева, г-жа Б. Петкова, г-жа С.Стоичкова, г-жа М. Спиридонова, г-жа Ю. Зарева и г-жа Л. Петрова.
Много са положителните отзиви на обществеността за работата в детското заведение. Много са и наградите за участия в олимпиади, фолклорни празници и конференции. Не са малко и посещенията на чуждестранни групи и културни делегации, почерпили положителен опит от успехите на детското заведение – руски групи, делегации от Сюрдулице-Югославия, просветна делегация от Япония 1984 година, посещение на финландския посланик и съпругата му-1996 година, културна делегация от Беларус-1997 година, посещение на съпругата на португалския посланик през 1998 година и формиране с нейно съдействие на клуб”Европа”.
Ръководството и методическата работа през до 1996 година е в ръцете на директорите: г-жа Христина Стоева, г-жа Ана Войнова, г-жа Иванка Ананиева и г-жа Людмила Николова. И методистите г-жа Р. Манушева, г-жа В. Чернева, г-жа Ев. Лечева, г-жа Б. Петкова, г-жа А. Огнянова, г-жа Л. Филипова и г-жа Е. Методиева.
От 1996 година директор на детското заведение е г-жа Галина Тонева. През периода на прехода детското заведение работи без методист.
От пролетта на 1998 година, след няколко години съществуване без име, детското заведение приема името „Чуден свят”. По предложение на педагогическия съвет и след Решение №217 на ОС-Перник от 26 март 1998 година детското заведение е тържествено именувано на 20 май 1998 година от тогавашния кмет на града, инж. Андрей Андреев. Качесвен възпитатетелно-образователен процес, всеотдаен труд и добра база-непрекъснато обогатявана в годините привличат децата не само от района на детската градина. От 260 през 1996 децата се увеличават на близо 400. Най-голям е броят им през учебната 2012/2013 година. Групите нарастват : от 8 целодневни, 2 яслени и една полудневна до 14 групи, от които 3 яслени и 11 целодневни детска градина
По значими събития за детската градина и системата на предучилищното образование:
• 1998/1999 година колективът се включи в членство в ОМЕР- неправителствена организация по предучилищно образование.
• 2002 /2004 година учредяване на „Училищно ностоятелство Чуден свят”
• 2003/2004 година познавателните книжки за децата от подготвителните групи се осугуряват от държавата по програмта за подготвителна за училище група. Подготвителните за училище групи вече имат задължителен характер.
• 2003/2004 година детското заведение печели и реализира Проект на МОСВ в кампанията за чиста околна среда на тема: „Най икономичен проект за почистване, озеленяване и разделно събиране на отпадъците”.
• 2009/2010 година в детското заведение се въвежда системата за кариерно развитие.
• 2010/2011 година детското заведение отново реализира проект към МОСВ
• От април 2010 година детското заведение преминава на делигиран буджет.
• 2012 г. силното земетресение в Перник, в което детското заведение остава почти невредимо с малки контструктивни ремонти и пребоядисване в две от сградите, а в другите две без никакви разрушения.
• От 2016 година с приемането на ЗПУО ОДЗ №4 „Чуден свят” се преименува в ДГ №4 „Чуден свят”.
• През ноември 2016 година се учредява Обществен съвет.
По големи ремонтни дейности:
• През 1997 година подмяна на целия външен водопровод.
• 2002/2003 година ремонт и пребоядисване на външната фасада на три от сградите и оградата .
• 2003/2004 година- отремонтиран и обновен музикален салон със стенопис на художничката Лора Дидова със средства – дарения и безвъзмезден труд .
През същата година в една от свободните занимални се обособява и обзавежда зала за занимания по фолклор също със средства дарения и безвъзмезден труд на родители и персонал. Отремонтира се и се преобзавежда и театралния салон.
• 2004/2005 година се оформя също с безвъзмезден труд на родители и персонал зала за обучение по безопасност на движение. Отремонтират се и физкултурните салони и се подменя подовата настилка. Във фоайетата на двуетажен корпус бяха оформени: „Ателие на приказките „ и „Ателие-фантазии от от хартия и природни материали”, както и „Ателие за партньорство с родителите”.
• 2008/2009 година се смени и дограмата във всички помещения на четирите сгради.
• 2010 година се отремонтират пясъчниците в дворното пространсто и се подменят огражденията им. Ремонтираха се и пързалките на двора.
• 2011 година се смениха осветителните тела във всички помещения.
Материалната база непрекъснато се подобрява: нови пердета и щори, подменят се килимите, куклените кътове, масичките, столчетата, дидактичните шкафове, частично креватчетата и дюшечетата и гардеробчетата на децата. Обогатява се гардероба с артистични костюми и народни носии. Обновява се оборудването в кухнята. Всички групи разполагат с модерна техника-плазмени телевизори и лаптопи с възможност за презентации за децата, както и проектори и интернет във всяка сграда и група.
По значиими празници:
• Почти всяка година голям Благотворителен празник за набиране на средства дарения и тържествено откриване на всяка учебна година като и изпращане на децата от подготвителните групи. Календарни пазници. Участия всяка година в спортен празник, организиран от община Перник и детска маскарадна щафета „Сурва” както и в състезание по БДП организиран от РМД „Мошино”.
• 16.12.1998 година тържествено отбелязване на 20 годишнината на детското заведение в Дома на металурга.
• 23.05.2003 година тържествено отбелязване на 25 годишнината на детското заведение на открито в двора с всички деца и групи.
• 20.05.2005 година – Голям благотворителен празник-7 години с името ”Чуден свят”- с основен герой чудакът Чуди-емблема на деткото заведение.
• 30.05.2008 г. тържествено отбелязване на 30 годишнината на детското заведение в читалище „Съзнание”.
• През декември 2013 година тържествено честване на 35 годишнината на детското заведение в РМД „Мошино”.
През годините непрекъснато се повишаваше и квалификацията на учителите
Участия с доклади в научно –практически конференции за споделяне на опита на детската градина:
• 2008 година участие на директора с доклад на тема: ” Организация на средата и управление на дисциплината в групата” в Първа научно-практическа конференция ”Водим бъдещето за ръка”-творчество и иновации, организирана от МОН и РИО Ловеч.
• 2009 година участие на директора с доклад на тема: „Обучение и възпитание по правата на детето в детската градина” в Международна научно-практическа конференция „Съвременни тенденции в предучилищното възпитание” организирана от община Сандански.
• 2009 година участие на директора с доклад на тема: ”Мястото на информационно-комуникационните технологии в съвременната детска градина” и филм” Свят чуден и желан” в Регионална конференция на тема: „Предучилищното образование в Перник и Региона”, организирана от община Перник и РК на БНК за предучилищно образование към ОМЕП.
• 2009 година – участие с доклад на директора на тема ” Ролята на директора за осъществяване на иновации и творчество в детската градина” във Втора научно-практическа конференция ”Водим бъдещето за ръка”- творчество и иновации, организирана от МОН и РИО Ловеч.
• 2009 година – участие на Галя Сотирова – учител с доклад на тема:”Творчеството на учителя за творчеството на децата” в национална конференция на ОМЕР.
• 2009 година – участие на Верка Момчилова – учител по музика с доклад на тема: ”Пресъздаване на духовното богатство на българския фолклор в детската градина” в Международна научно-практическа конференция „Съвременни тенденции в предучилищното възпитание” организирана от община Сандански.
• 2010 година участие с доклад на главните учители Г. Сотирова и М. Донкова на тема: „Тренингът основна форма в работата на главния учител” в Трета научно-практическа конференция „Водим бъдещето за ръка”.
• 2010 година – участие на Галя Сотирова с доклад на тема: „ Осигуряване на здравословна среда за детето в условията на детската градинана” в Международна научно-практическа конференция „Съвременни тенденции в предучилищното възпитание” организирана от община Сандански.
• 2011 година – участие с доклад на директора на тема: „Информационно-комуникационните технологии в работата на детската учителка” в Четвърта научно-практическа конференция „Водим бъдещето за ръка”. Организирана от МОН и РИО Стара Загора.
• 2012 година – участие в Пета национална конференция по предучилищно образование „Водим бъдещето за ръка” организирана от МОН и РИО Велико Търново, посветена на 130 години Предучилищно образование с доклад на директора на тема: „Ролята на директора за повишаване трудовата мотивация на детския учител” .
Докладите описват и споделят опита от резултатите в работата с децата на педагогическия екип и са публикувани в сборниците с доклади на конференциите.
Най-голямото постижение :
– Адаптация на децата и изградени навици за самообслужване.
– Изграждане на добър микроклимат в групите.
– Екипност в работата.
– Желание на децата да посещават детската градина.
– Усвояване с лекота на учебния материал от децата и усъвършенстване уменията на учителката за работа с информационно-комуникационните технологии и интерактивни методи за работа.
– Любовта на децата:
Когато идват с желание в детската градина.
Когато от вратата питат „Какво ще учим днес ? ”
Когато получиш „ цвете” направено от салфетка,
нарисувано сърце с написано в огледален ред „Обичам те г-жо”- това е най-голямото постижение на учителя – да спечели сърцата на децата.